Uživatelé Cenové soustavy ÚRS mají nově k dispozici unikátní data o uhlíkové stopě. Jako první aplikace, kde lze tyto informace nalézt, byla zvolena Cenová soustava ÚRS online.
Jedná se o prvotní verzi dat s LCA (Life Cycle Assessment) údaji, které se již nyní zobrazují u více než 15 000 položek materiálů a 20 000 položek stavebních konstrukcí. Potenciál globálního oteplování si můžete v aplikaci zobrazit u položek s ikonou zeleného lístku. Hodnota uhlíkové stopy v Cenové soustavě ÚRS pochází u konkrétních materiálů přímo od výrobců, u obecných položek pak z námi vytvořených generických dat pro podmínky v ČR (energetický mix a emisní faktor).
Parametry Potenciálu globálního oteplování (Global Warming Potential, GWP) neboli uhlíkové stopy udávají celkové množství skleníkových plynů emitovaných do atmosféry v průběhu životního cyklu stavby. Životní cyklus se skládá z několika fází, od těžby a zpracovávání surovin přes výstavbu, provoz, demolici až po nakládání s odpady. Jednotlivé etapy životního cyklu budovy definují normy ČSN EN 15804+A1, ČSN EN 15804+A2 a ČSN EN 15978.
Stanovení uhlíkové stopy budov je zásadní pro dosažení globálních environmentálních cílů a zajištění udržitelné budoucnosti. Uhlíková stopa budov je klíčovou součástí směrnice EPBD IV (Energy Performance of Buildings Directive) o energetické náročnosti budov s prvními konkrétními požadavky na zavedení GWP k 1. lednu 2028. Hodnocení může hrát zásadní roli v přeměně stavebního sektoru.
- Od roku 2028 bude výpočet GWP součástí PENB (Průkaz energetické náročnosti budov) pro všechny nové budovy s užitnou podlahovou plochou větší než 1 000 m².
- Od roku 2030 bude výpočet GWP zahrnut do PENB pro všechny nové budovy.
Problematiku řešíme, protože pro úspěšnou implementaci GWP do české stavební praxe je důležitá dostupnost výpočetního nástroje pro hodnocení životního cyklu (LCA) stavby, který v současnosti chybí. Zatím se používají především drahé zahraniční komerční nástroje, které výrazně zvyšují celkové náklady na projekty a často postrádají reprezentativní a transparentní data pro tuzemský stavební trh. Z těchto důvodů je vhodné integrovat LCA hodnocení do stávajících nástrojů běžně používaných ve stavebnictví. Jednou z velkých výhod je propojení LCA dat s rozpočtářskou databází, což je také doporučeno akčním plánem metodiky pro výpočet potenciálu globálního oteplování budov v kontextu České republiky, který byl vypracován Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v rámci projektu pro Evropskou klimatickou nadaci (ECF). Propojení umožňuje získávat údaje o uhlíkové stopě a dalších environmentálních dopadech s menší časovou a finanční náročností a zároveň s relativně velkou mírou podrobnosti a přesnosti.