Sledování vývoje cen stavebních materiálů – 03/2022

Pokračujeme ve Sledování vývoje cen vybraných druhů materiálů a doplňujeme informace za měsíc březen roku 2022.

Po mírně optimistickém únoru přichází značně neoptimistický měsíc březen. Jak jsme nastínili v minulém článku, vojenský konflikt odehrávající se mezi Ruskem a Ukrajinou silně ovlivňuje cenu a dostupnost některých stavebních materiálů. Jako nejvíce zasažené se v současné době jeví ocelové výrobky. Důvodem je silná závislost českých železáren a oceláren na importu železné rudy z Ukrajiny.

Z celkových 123 sledovaných skupin materiálů vykázalo cenový nárůst 61 skupin, příčemž u 19 z nich se jedná o více než +5 %. Nejvýznamnější a také dosud největší námi zaznamenaný meziměsíční cenový růst vykázala skupina kari sítě (+71,0 %), o něco pomaleji zdražovaly skupiny ocel profilová (44,9 %), betonářské tyče (+43,4 %) a profily ocelové pro suchou výstavbu (+32,6 %). Významný cenový růst prvních tří skupin byl do velké míry spjatý s nedostatkem zboží a značným omezením prodeje koncovým zákazníkům. Velký cenový pohyb jsme zaznamenali také u skupiny polystyren pěnový EPS (+31,1 %), nejspíše v souvislosti se začátkem stavební sezóny a jeho omezenými skladovými zásobami.

Kompletní rozsah dat je k dispozici uživatelům Cenové soustavy ÚRS v rámci Asistenta rozpočtáře v aplikaci KROS.

Pro představu o vývoji cen stavebních materiálů veřejně publikujeme informace o dvanácti vybraných skupinách materiálů v grafech a tabulce. V grafech je zobrazen kumulativní vývoj cen v procentech, kdy 100 % odpovídá cenám na začátku roku 2021 a 2022. Čísla v tabulce představují procentuální změnu ceny jednotlivých skupin materiálů během daného měsíce.

Vydal ÚRS CZ a.s., 5. 4. 2022

Předchozí:

Další: