Sledování vývoje cen stavebních materiálů – 04/2022

Pokračujeme ve Sledování vývoje cen vybraných druhů materiálů a doplňujeme informace za měsíc duben roku 2022.

Po velkých březnových skocích v cenách stavebních materiálů přichází měsíc duben, který se znovu nese ve stylu výrazného zdražení mnoha sledovaných skupin. Důvodů je hned několik – start nové stavební sezóny, stále trvající vysoká poptávka, nízké skladové zásoby, vysoké ceny energií a pohonných hmot.

Reagujeme na žádosti stavební veřejnosti a tento měsíc nově přidáváme skupinu asfaltové směsi v oboru Pozemní komunikace s doplněnými indexy od začátku roku 2022.
Kompletní rozsah dat indexů publikujeme na našich stránkách v sekci Vývoj cen materiálů a uživatelům rozpočtovacího programu KROS 4 je rovněž k dispozici v rámci Asistenta rozpočtáře.

Z celkových 124 sledovaných skupin materiálů vykázalo cenový nárůst 59 skupin. Z nich vzroslo o více než 5 % dokonce 42 skupin, což je rekordní počet za celou dobu podrobného sledování. Rovněž počet skupin s meziměsíčním skokovým růstem cen přes 20 % se vyrovnal maximu z minulého měsíce. Mezi ně patří zejména skupina polystyren pěnový EPS, která si ke svému dvoucifernému růstu v březnu připsala dalších +43 %. Jedním z důvodů je značný nedostatku tohoto materiálu na trhu, což se v konečném důsledku negativně projevilo ve skokovém nárůstu cen i dalších druhů tepelných izolací – např. polystyren extrudovaný XPS (+26 %) a minerální vata (+22 %). Výrazné skokové zdražení zaznamenáváme dále u skupiny obklady a dlažby keramické (+23 %) a desky dřevoštěpkové (osb) (+21 %).

Pro představu přidáváme informace o dvanácti vybraných skupinách materiálů v grafech a tabulce. V grafech je zobrazen kumulativní vývoj cen v procentech, kdy 100 % odpovídá cenám na začátku roku 2021 a 2022. Čísla v tabulce představují procentuální změnu ceny jednotlivých skupin materiálů během daného měsíce.

Vydal ÚRS CZ a.s., 6. 5. 2022
Aktualizace 17. 5.2022 – doplněny informace o publikování indexů na www.urs.cz

Předchozí:

Další: