Sledování vývoje cen stavebních materiálů – 09/2023

Pokračujeme ve Sledování vývoje cen vybraných druhů materiálů a doplňujeme informace za měsíc září roku 2023.

Zářijové ceny vykázaly většinou pouze drobné změny.

Z celkového počtu 124 sledovaných druhů materiálů jich zaznamenalo žádný či minimální cenový pohyb 83. Ze zbylého počtu materiálových skupin jich 19 cenově rostlo a naopak 22 cenově klesalo. Stejně jako minulý měsíc jedinou skupinou s významným cenovým pohybem zůstává polystyren pěnový EPS (+10,6 %). Zdražení polystyrenu může souviset s blížícím se koncem stavební sezóny a zvyšující se cenou pohonných hmot. Skupinou s největším poklesem ceny byla tentokrát ocel profilová (-3,7 %), která tímto pohybem dohání levnější betonářskou výztuž. Budoucí cenový vývoj oceli bude silně záviset na odběru ze strany Číny a cenách energií.

Kompletní rozsah dat indexů publikujeme na našich stránkách v sekci Vývoj cen materiálů a uživatelům rozpočtovacího programu KROS 4 je rovněž k dispozici v rámci Asistenta rozpočtáře.

Pro představu přidáváme informace o dvanácti vybraných skupinách materiálů v grafech a tabulce. V grafech je zobrazen kumulativní vývoj cen v procentech, kdy 100 % odpovídá cenám na začátku roku 2022 a 2023. Čísla v tabulce představují procentuální změnu ceny jednotlivých skupin materiálů během daného měsíce.

Vydal ÚRS CZ a.s., 6. 10. 2023

Předchozí:

Další: